Procena svojih mogućnosti

Najbolji način da uvidite šta i koliko možete da date sa svoje strane za budući startup je da izvršite procenu svojih mogućnosti i da sve ono što vam nedostaje u toj listi je ili da naučite ili da angažujete nekoga sa strane da to obavi za vas.

Fokusirajte se na oblasti koje su vam poznate i kroz koje ste motivisani da se ostvarite.

Jedna od stvari na koje treba da obratite pažnju je svakako da ne pokušavate da ulazite u oblasti koje vama ne prijaju ili nemate motivaciju da tom oblašću ovladate.

Procenu svojih mogućnosti možete uraditi tako što ćete napravite listu svojih znanja i (soft i hard) veština, iskustava, hobija i interesovanja. Tako ćete mnogo brže doći do cilja a to je pokretanje sopstvenog biznisa i ostvarenje svojih snova. Na osnovu te liste biste mogli da uvidite gde se u vama nalaze potencijalne šanse i ideje za posao i biznis i oblasti u kojima možete da primenite ideje. Takođe, na osnovu te liste možete da uvidite da li će biti potrebno i u kojoj meri angažovati pomoć saradnika i frilensera, koliko njih bi trebalo da budu deo vašeg tima, u kojoj oblasti vam treba neko kao partner i da li ćete moći sve sami da uradite.

Spoznajte sebe i svoje mogućnosti kao što upoznajete vaše korisnike i kupce, njihove navike i potencijalne probleme kojih oni često nisu ni svesni. Za početak, odgovorite sebi na ova pitanja:

  • Šta je to što sam naučio da sada mogu da primenim?
  • Koja je sfera mojih interesovanja?
  • Koje poslove sam radio i stekao praktična iskustva?
  • Za koje oblasti sam stručan?
  • Koje veštine posedujem?
  • Šta me motiviše i privlači da radim?
  • Koji su moji hobiji?

I dodatak:

  • Gde mogu da pronađem to što nisam naučio?

Na ovaj spisak, verovatno, niste ni približno stavili sve ono sa čime raspolažete ali uskoro ćete prolaskom korak po korak do MVP-a iskoristiti sve ono što je na spisku i dodatno ga nadograditi. Ne brinite, ukoliko ne raspolažete nekim znanjem ili veštinama možete se dodatno informisati ili angažovati nekoga ko je stručan u tom delu. Proširivanjem broja članova formiraćete tim sa kojim ćete savladavati prepreke i graditi mostove na tržištu.

Zašto je ovo važno i kako će vaša lična znanja imati uticaja na dalji tok razvijanja ideje i kasnije upravljanja biznisom?

Na listi bi trebalo da se nađe poduži spisak znanja i veština jer preduzetništvo obuhvata širok spektar neophodnih znanja i veština. Gotovo je nemoguće da na ovom svetu postoji neko ko to sve može da zaokruži u sebi ali postoje mnogi koji će se odvažiti da sami krenu i da izguraju sami sve do kraja.

Zahvaljujući internetu, društvenim mrežama, raznim udruženjima i dostupnosti frilensera možete brzo doći do ljudi koji su vam neophodni kako biste realizovali svoju MVP priču.

Da biste svoju priču promovisali i obezbedili da bude dostupna na tržištu biće vam neophodna znanja iz oblasti marketinga a da biste je lepo upakovali da i drugi žele da je kupe trebaće vam znanja iz prodaje, da biste je napravili da bude dostupna online biće vam neophodna znanja iz programiranja i web developmenta, da biste odabrali prave ljude trebaće vam znanja iz HR-a, a tu su još i ekonomisanje, menadžerisanje, crtanje, dizajniranje, pregovaranje…

Lista je poduža i već sada uviđate da će biti potrebno ponešto i novo da se nauči ili da se nešto obnovi. Na svu sreću preko interneta su nam dostupni kursevi, obuke, literatura, knjige, blogovi… iz svih mogućih oblasti što će nam olakšati da povremeno odvojimo vreme kako bismo se dodatno naoružali znanjem i veštinama. Uostalom i MVPlab će vam pomoći da što manje gubite vremena i da što više budete fokusirani na prave stvari.

Na strani MVP lab Učionica možete pronaći izdvojenu listu literatura i kurseva za koju verujem da će vam biti od velike pomoći u proširivanju liste znanja i veština.

Pošto se ciklus učenja nikada ne završava, naoružajte se strpljenjem i čuvajte snagu za borbu na tržištu.

– – –

MVPlab vam stoji na raspolaganju da vam pomogne da definišete poslovne ciljeve i kroz procenu svojih mogućnosti šta vi lično možete da uradite za svoj budući startup.

Skype radionice jedan na jedan u trajanju od 2 sata:

1. Definisanje ciljeva i procena svojih mogućnosti.
50€
Prijavi me!

2. MVP Biznis Model Canvas.
50€
Prijavi me!